ЖИТОМИРСЬКЕ РЕГІОНАЛЬНЕ ВІДДІЛЕННЯ УСПП

ЖИТОМИРСЬКЕ ОБЛАСНЕ ОБ'ЄДНАННЯ ОРГАНІЗАЦІЙ РОБОТОДАВЦІВ

ДОСТУПНІ КРЕДИТИ 5-7-9 % ВЖЕ ДОСТУПНІ

З 1 лютого в Україні стартує програма «Доступні кредити». Підписаний закон та урядові постанови передбачають виділення 2 мільярдів гривень для запуску програми кредитів під 5, 7 та 9 % для підтримки мікро- та малого бізнесу. За прогнозами урядовців, це може забезпечити потреби до 50 тис. позичальників.

В УСПП, який останні роки постійно наполягає на необхідності напрацювання НБУ та КМУ механізму покращення доступу підприємництва до кредитних фінансових ресурсів, переконані: програма «Доступні кредити 5-7-9%» потрібна, вона підтримає малий і мікробізнес, але ще більш необхідні довготривалі системні умови для здешевлення кредитів і для середнього бізнесу, і для великих підприємств, які є основними наповнювачами бюджету. Сама по собі програма не вирішить проблему «фінансового голоду» українських виробників.

«Що стосується підтримки підприємництва, в тому числі доступу до ресурсів, це, безумовно, позитив. Але бізнес стурбований, що це робиться ситуативно, без конкретних системних чітких програм створення сприятливих умов для підприємництва. Виключно фрагментарними, навіть позитивними ініціативами, проблема не вирішується. В цілому у нас дуже деформована фінансова система, уряд переможно рапортує про низькі темпи інфляції на рівні 4-5% річних, а облікова ставка НБУ складає нині 11%, комерційна зашкалює до 15-20%. Такої вартості кредитних ресурсів немає на європейському континенті. Тому необхідно вирішувати проблему в комплексі. Будь-який бізнес – малий, середній і великий повинні мати доступ до фінансових ресурсів на сприятливих умовах. Це завдання є одним із найактуальніших і для уряду, і для Національного банку», – вважає президент УСПП Анатолій Кінах.

Щодо механізму кредитування 5-7-9%, то в УСПП впевнені, що ці відсотки повинні поступово знижатися, бо навіть це не порівнюється з рівнем кредитування є Польщі, Європі – 1-3%, а тому робить нашу продукцію мало конкурентоспроможною.

У діловому союзі звертають увагу: необхідно моніторити, щоб дана програма не звелася в популізм чи не перетворилась на чергову корупційну історію. Даний контроль має вести не лише уряд, але й структуровані об'єднання бізнесу.

Окрім того, каже Анатолій Кінах, викликає певний скептицизм джерело фінансування програми. Мова йде про 2 млрд. грн. з бюджету 2020 року. Вони, відповідно до постанови уряду, повинні бути сформовані за рахунок дострокової оплати векселів, які зберігаються в Фонді гарантування вкладів населення.

«Це дуже нестійке джерело, будуть чи не будуть ці суми в такому обсязі – питання. Я би радив уряду, і, безумовно, президенту, котрий вніс цю дуже позитивну ініціативу, домогтися створення більш стійкого джерела формування фонду розвитку підприємництва», – наголосив президент УСПП.

Зі свого боку, він радить уряду і НБУ використовувати на ці цілі механізми рефінансування банківської системи. Адже кредит, який отримує банк в режимі рефінансування, це, по суті, пільговий кредит, і у всіх розвинених державах механізми рефінансування банківської системи використовувалися в тому числі і для стимулювання ділового клімату, національного ринку праці тощо.

Коментуючи новини про підключення низки українських банків до вищезгаданої програми, президент УСПП зазначив: система кредитування повинна розповсюджуватись на всю банківську систему, незалежно від того, державний це банк чи приватний, з тим, щоб була відповідна конкуренція за доступ до такого механізму фінансування малого бізнесу і підприємців.

«Плюс інші варіанти, включаючи кошти від приватизації, з тим, щоб вони не йшли на поточне споживання, а були спрямовані хоча би частково на розвиток. Бо те, що сьогодні приватизується, належить не тільки нам, але і майбутнім поколінням», – каже лідер ділової спільноти.

«2 млрд. грн. – це, безумовно, краплина в морі з точки зору тих ресурсів, які необхідні для того, щоб забезпечити підприємництво стартовим капіталом, ресурсами для розвитку. Тобто це стартова позиція, вона не має закінчитися як піар-акція, а має стати часткою довгострокової системної політики держави з розвитку малого бізнесу, створення для цього сприятливих умов. Тільки так можна просунути українське виробництво, вийти із статусу сировинної економіки і конкурувати на міжнародних ринках», – зазначає президент УСПП.

Серед позитивів програми Анатолій Кінах назвав наступне: у разі її ефективної реалізації вона може стати початком розробки і впровадження серйозної державної програми з механізмами стимулювання, підтримки малого бізнесу. Таку, ще раз підкреслюють в УСПП, необхідно розробляти за участі бізнес-спільноти, експертів, аналітиків.